Všetko, čo musíte vedieť predtým, ako sa pustíte do refinancovania hypotéky
Základným faktorom pre klienta by mala byť úspora, nový dlh by mal byť samozrejme nižší, t.z. nižšia mesačná splátka a tým aj celková preplatenosť. Okrem nižšej úrokovej sadzby treba sledovať aj ročnú percentuálnu mieru nákladov.
Pri vyplácaní starého úveru k výročiu fixácie vám nevzniknú žiadne náklady spojene s predčasným vyplatením. Pokiaľ to bude mimo fixácie, tak počítajte s poplatkom za vystavenie vyčíslenia, a s pokutou 1% z aktuálneho zostatku istiny.
Ak máte viac rôznych úverov (spotrebné, kreditné karty, debet) a zakladaná nehnuteľnosť má dostatočnú hodnotu, je možnosť spojiť všetky úvery do jedného (konsolidácia úverov). Je rozdiel mať úrok cca 1,5% na hypotéke, alebo 9 – 22% na spotrebných úveroch. Pre váš rodinný rozpočet je výhodou nižšia mesačná splátka, nevýhodou predĺžená splatnosť.
Treba brať do úvahy aj ako dlho hypotéku splácate. V prvých rokoch splácania sa splácajú vo väčšej miere úroky a istina vám klesá minimálne. Príklad : ak refinancujete 10-ročný úver a nový bude na 20 rokov, tak aj pri nízkej úrokovej sadzbe sa vám náklady pravdepodobne zvýšia. Preto je potrebné posudzovať aj náklady z minulosti.
Ak chcete ušetriť na prenose hypotéky, sledujte akciové ponuky všetkých bánk. Okrem nižšieho úroku niektoré banky ponúkajú odpustenie poplatkov za poskytnutie úveru, zaplatenie znaleckého posudku, zaplatenie poplatku vklad do katastra.
S refinancovaním hypotéky vám najlepšie poradí odborník na hypotéky, ktorý vám pripraví ponuky viacerých bánk , ušetrí vám veľa času a hlavne zjednoduší celý proces vybavenia hypotéky.
Ak sa chcete poradiť o danej problematike, neváhajte kontaktovať profesionálneho makléra.
Ak sa vám článok páčil, dajte Páči sa mi to alebo článok zdieľajte so svojimi priateľmi, alebo napíšte komentár.